Jak przygotować się do zimowego Runmageddonu?

 

Zapisanie się na zimowy bieg to nie tylko dobry sposób na utrzymanie motywacji do biegania, gdy na dworze jest zimno, ślisko i ciemno. To także niezły sposób na to, by wiosną nie czuć się jak wybudzony ze snu niedźwiedź i szybko w nowym sezonie złapać odpowiedni rytm. Z drugiej strony, to także niezłe wyzwanie. Wymienię kilka przydatnych dla Ciebie elementów tej zimowej układanki tak abyś nie musiał się martwić i mógł zapamiętać ten start na długo.

 

 

 

1. Jak mam się ubrać?

Sezon startowy zaczyna się lada moment i choć zima jest w tym roku dla nas dość łaskawa to warunki do biegania mogą być niekiedy trudne. Warto zatem wiedzieć, jak ubrać się na zimowe zawody. Wbrew pozorom sprawa nie jest prosta, a błąd może nas sporo kosztować.

Startując na krótkim dystansie 6-kilometrowego Rekruta lepiej unikać zakładania kurtki (chyba, że masz ten sposób sprawdzony). W czasie bardzo intensywnego wysiłku wydzielamy olbrzymie ilości ciepła i potu, więc im sprawniej z nas to odparuje, tym lepiej. Można zastosować odzież termoaktywną. Nie zapomnij o czapce, rękawiczkach (radzę zabrać jedną, dodatkową parę), czy ciepłych skarpetach. 

 

Wiadomo że, im krótszy bieg tym szybsze tempo, więcej ciepła, krótsza ekspozycja na zimno.
Sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia z dystansem Hardcore - 21 km. To czasami 4-5 godzin wysiłku i zdecydowanie wolniejsze tempo biegu niż w przypadku Rekruta. Wówczas, na Twoim miejscu założyłbym dodatkową warstwę i zabrał ze sobą lekką kurtkę lub wiatrówkę do plecaka (nie zapomnij tylko uszkodzić jej pod zasiekami).

Na trasie staraj się być cały czas w ruchu, jeżeli ktoś z Twojej Ekipy robi karne padnij-powstań (burpees) pomóż mu - nie stój. To sprawi że, nie będziesz tracić ciepła i Twój organizm będzie cały czas na obrotach.

 

2. Jak przygotować się do zimna?

Tu sprawa jest bardzo indywidualna. Każdy inaczej reaguje na zimno. Polecam w tym przypadku stopniowe wprowadzanie się na ekspozycję zimna. Dobrym pomysłem jest morsowanie, wyjście na chwilę na balkon czy ogródka na boso i w stroju kąpielowym by poczuć chwilowy dyskomfort. Nie bój się tego.

 

3. Trening na dworze czy w środku?

Jeżeli masz taką możliwość to trenuj na dworze. Przyzwyczajaj organizm do tego z czym będzie musiał się zmierzyć podczas startu.

 

 

 

 

4. Odżywianie

Pomyśl by na trasę zabrać coś ciepłego i rozgrzewającego w termos. Żel energetyczny czy baton oczywiście również powinien znaleźć się w Twoim plecaku czy kurtce (jeśli startujesz w Hardcorze). Mamy małe prawdopodobieństwo, że takie posiłki nam zamarzną. Ja osobiście w tym okresie spożywam więcej tłuszczów, piję dziennie 4 łyżki oleju lnianego i jest mi rzeczywiście cieplej. Spróbuj sam!

 

5. Rozgrzewka

Na szczęście, o to się nie musisz martwić. Przed Twoim startem zadbamy o to by solidnie Cię rozgrzać. Możesz jednak pomyśleć o tym by 10-15 min przed wejściem na strefę rozgrzewki pobiegać trochę samemu czy z ekipą, żeby dodatkowo się dogrzać. Na rozgrzewkę zabierz kurtkę. Ale pamiętaj - rozgrzewaj się tak, by poczuć ciepło, ale żeby się nie spocić.

 

 

 

6. Przygotowanie mentalne

Co zrobić gdy jest mi zimno na samą myśl o starcie w zimowych warunkach?

Przede wszystkim zapamiętaj jedno - to tylko chwila dyskomfortu i bólu - no może dłuższa w przypadku Hardkora.

Postaraj się nie myśleć o tym, że jest zimno. Wmawiaj sobie wręcz odwrotnie. Zmotywujesz tym samym samego siebie, ale też swoją ekipę, wychodząc przy tym na niezłego twardziela!

 

7. Organizacja

Przed biegiem przygotuj wszystko starannie, zostaw w depozycie czy w samochodzie, rzeczy, które założysz po biegu. Niech to będzie coś ciepłego i luźnego -  jeżeli będzie Ci zimno to luźniejsze rzeczy szybciej i łatwiej na siebie założyć. Im szybciej ściągniesz mokre rzeczy z biegu i założysz suche, ciepłe ubrania, tym szybciej wrócisz do siebie. 

Posiłek który nie zamarznie, kiedy Ty będziesz walczyć na trasie jest również mile widziany.  Bądź w ruchu także po biegu, a jak wrócisz do domu czy do hotelu, to w nagrodę weź ciepłą kąpiel lub prysznic. Zasłużyłeś!

Widzimy się już 04/05.02.2023 w Twierdzy Modlin! Trzymajcie się… CIEPŁO!

 

Mateusz Krawiecki, Ambasador Runmageddonu

 


 

 

Gotowy na Zimowy Runmageddon? 

 Zadbaj o swój ekwipunek razem z naszymi Ambasadorami

 

 

"Pomyśl, by na trasę zabrać coś ciepłego i rozgrzewającego w termos..."

 

 

BUTELKA TERMICZNA RUNMAGEDDON - BANANA SPLIT 500ml

 

KUPUJĘ

 


 Kuba natomiast preferuje picie z... kubka!

 

 

KUBEK TERMICZNY RUNMAGEDDON HARDCORE - 470ml

 

KUPUJĘ

 

 

Od teraz zimowe starty nie będą już dla Ciebie przeszkodą! 

Nie zwlekaj i zapisz się na RUNMAGEDDON już dziś!

 

ZAPISUJĘ SIĘ