Przygotuj się do startu w Runmageddon Hardcore by Under Armour

 

Runmageddon Ełk - jak go gładko pokonać? Przeczytajcie kilka porad od naszego Ambasadora Jakuba "Gładkiego" Zawistowskiego.

 

 


 

Jak dobrze wiecie, każda z edycji Runmageddonu czymś różni się od siebie. Ogromny wpływ na warunki na trasie ma między innymi lokalizacja. Dla przykładu: biegi w Poznaniu znane są z dużej ilości błota, w Twierdzy Modlin można liczyć na wiele podbiegów i kręte korytarze w budynkach, a na biegach w Ełku spodziewajcie się brodzenia w wodzie i pływania kajakami.

 

Każde z tych miejsc ma swój urok i trzeba się do nich, i do przeszkód tam występujących, odpowiednio dobrze przygotować.

 

Trasa na najbliższym biegu w Ełku będzie obiegała całe Jezioro Ełckie, a po drodze zahaczać będzie o plażę miejską, a potem częściowo o miasto. Ostatni etap biegu to odcinek przez las, który będzie usłany naturalnymi przeszkodami. No i na finał... przeprawa kajakowa, czyli najbardziej efektowny sposób dopłynięcia do mety

 

Jak pokonywać poszczególne przeszkody? To możecie zobaczyć u mnie na kanale YouTube: TUTAJ w playliście - Gładko przez przeszkody lub TUTAJ.

 

Dzisiaj zatem skupimy się na tym jak pokonać przeszkody wodne.

 

Zacznijmy od tego jak poruszać się w wodzie:

  • jeżeli woda jest płytka, czyli sięga Wam do kolan albo lekko powyżej, to warto biec stylem ratowniczym, czyli pięta idzie wysoko do góry i do boku, a potem do przodu (Trochę tak jak przy przeskakiwaniu przez płotki), ponieważ podnosząc wysoko tylko kolano i potem wypychając piszczel do przodu, będziecie walczyli z oporem wody, marnując przy tym dużo energii. 

  • jeżeli woda jest od pasa do klatki (czyli “w miarę płytka”), to można „delfinkować”. Oznacza to, że wybijacie się mocno z ziemi i wskakujecie jakiś metr do przodu “na główkę”. Pamiętajcie że ręce mają być z przodu i pierwsze wpaść do wody. Nie bójcie się dotknięcia rękami dna, najważniejsze żeby potem od niego się odbić do kolejnego ruchu. To dobra metoda, jeżeli woda jest przejrzysta, albo jak jesteście pewni, że nie ma w wodzie kamieni i innych przeszkód. 

  • Można też pływać używając głównie rąk, żeby nogi odpoczęły od biegu, ale w ciuchach i butach nie pływa się najlepiej, więc na dłuższy dystans nie będzie to dobre rozwiązanie. 

 

Na Runmageddonie nie powinno być odcinków na tyle głębokich, żeby was woda przykryła całkowicie, co zmusiłoby Was do pływania (chociaż warto opanować tę umiejętność i czuć się pewniej w wodzie). Mój brat Kapeć prowadzi lekcje pływania, więc możecie się do Niego zgłosić:)

 

Ostatnią przeszkodą przed metą będą... Kajaki! Jest to super atrakcja, ale wymagająca trochę siły i techniki pływania, żeby poruszać się do przodu, a nie płynąć zygzakiem i tracić czas! 

 

Pora więc na kilka podstawowych zasad pływania w kajaku:

 

  • Wypchnij kajak na płytką wodę tak, żeby po wejściu móc od razu płynąć. 

  • Najpierw wchodzi jedna osoba, a potem druga.

  • Przy wchodzeniu złap dwie burty jednocześnie i wsadź jedną nogę do kajaka. Potem najlepiej od razu posadź tyłek na siedzenie i dopiero wtedy drugą nogę włóż do kajaka.

  • Nie polecam stawania w kajaku, bo jest on bardzo niestabilny i łatwo można się wywalić. Wylewanie wody z łódki zajmuje sporo czasu i siły. 

  • Z tyłu siada osoba bardziej doświadczona (najlepiej cięższa, bo to ona będzie kierować kajakiem).

  • Z przodu siedzi osoba lżejsza, której zadaniem jest równe i mocne wiosłowanie. Ona nie steruje łódką, tylko robi za tanią siłę napędową! ;)

  • Osoba z tyłu dostosowuje swoje ruchy i tempo wiosłowania do tej, która siedzi z przodu. Dobrze jakby wasze ruchy się zgrywały, żeby wiosłowało się sprawnie i równo. 

  • Nie trzeba wkładać całego wiosła razem z ręką do wody. Wystarczy zanurzyć tylko pióro (ta końcowa część wiosła) do wody. Najważniejsze jest to, żeby ruch był długi.

 

Jak trzymać wiosło i w jaki sposób wiosłować zobaczycie na filmie, który nagrała Wam doświadczona kajakarka i Ambasadorka Runmageddonu - Agnieszka Rynkiewicz razem z mężem Mateuszem. 

 

 

 

 

Skrócone zasady wiosłowania:

  • wkładając wiosło po prawej stronie z przodu i ciągnąc je do tyłu kajak będzie się rozpędzał i skręcał w lewo. 

  • wkładając wiosło po lewej stronie z przodu i ciągnąc je do tyłu kajak będzie się rozpędzał i skręcał w prawo.

  • wkładając wiosło z prawej strony z tyłu i wypychając do przodu kajak będzie hamował i skręcał w prawo.

  • wkładając wiosło z lewej strony z tyłu i wypychając je do przodu kajak będzie hamował i skręcał w lewo

 

Przeszkoda Kajaki dla Elity:

  • Każdy zawodnik z Elity płynie samodzielnie w kajaku dwuosobowym.

  • Każdy zawodnik musi mieć założony na siebie kapok.

  • Polecam usiąść z tyłu żeby móc sterować kajakiem :) 

  • Dopływacie kajakiem do drugiego brzegu (ok. 200 m) i macie już tylko 5 metrów biegu do mety.

  • Wiosło i kapok trzeba zostawić w kajaku zaraz po dobiciu do brzegu. Dopiero wtedy można biec dalej do mety. 

  • Kajaki będą na bieżąco transportowane motorówką dla nowych zawodników, więc nie będzie na nie trzeba czekać w serii Elite. 

 

Wszystkim życzę dobrej zabawy, powodzenia i żeby Wam Gładko poszło z przeszkodami! Bez kontuzji i bez błędów! 

 

Do zobaczenia w Ełku bo też tam będę i przeprowadzę rozgrzewki o godzinie 8:30, 9:45 i 11:30 przed formułą Hardcore by Under Armour oraz będę biegł w serii OPEN Rekruta o godzinie 8:30 :)